A BMAX B5 Pro Mini PC Intel Core i5-8260U processzorral, 16GB DDR4 memóriával, 512GB-os NVMe SSD meghajtóval és Windows 11 Pro rendszerrel érkezik, hogy elfelejtsd mindazt a negatívumot, amit a mini számítógépekről gondoltál. Mindezt pedig 100 ezer forintért az áfa és vámmentes európai raktárból.
BMAX B5 Pro Mini PC
Kupon:7FIFWLRS
Az utóbbi években a mini számítógépek is nagy fejlődésen mentek keresztül és akik nem egy ITX méretű gépet szeretnének az íróasztalukon látni, azok már nyugodtan válogathatnak ezek közül a mini PC-k közül.
A BMAX B5 Pro épp erre egy jó megoldás, hiszen olyan kicsi, hogy a monitor mellet vagy akár annak hátuljára is felszerelhető. Ezek a kis gépek teljesítményben széles skálát képesek lefedni, így a belépőszintű olcsóbb modellektől egészen az Intel Core i5 és Core i7 változatokból is válogathatunk és akkor még nem is beszéltünk az AMD Ryzen megoldásokról.
A BMAX B5 Pro épp azért tetszett meg, mert az alacsony fogyasztású 8. generációs Intel Core i5 processzora elegendő teljesítményt nyújt a mindennapok során, feltéve ha nem multimédiás tartalmakat gyártunk. A BMAX kis gépeinek előnye, hogy számos modell 16GB DDR4 memóriával rendelkezik. Ezek pedig nem az alaplapra vannak forrasztva, hanem ha szükség van rá, nagyobb modellekre cserélhetjük őket. A BMAX B5 Pro 512GB kapacitású NVMe SSD meghajtóval lett felszerelve, aminek helyére idővel szintén egy nagyobb méretű flash alapú tároló is beszerelhető. Nem utolsó sorban pedig SATA csatlakozójának köszönhetően a kisméretű házba egy 2.5 colos méretű SSD vagy HDD is segíthet, ha nagy fájlokkal dolgozunk.
BMAX B5 Pro Mini PC teszt – Kicsomagolás
A gép csomagolása egyszerű, ahogyan maga a mini PC is, csak a gyártó logója díszeleg a doboz tetején. Tartozékként HDMI kábelt, VESA keretet (hogy felerősítsük a TV vagy monitor hátuljára), rövid leírást és európai szabványú adaptert kapunk, ami 19V/2.5A teljesítményt képes leadni. Így könnyen kiszámolható, hogy a gép maximálisan 47.5 wattot fogyaszthat (ez nem sűrűn fordul elő az energiatakarékos komponenseknek köszönhetően). Tehát szinte mindent megkapunk, amire csak szükségünk lehet egy PC esetében. Akik laptophoz vannak szokva azoknak talán soknak is tűnhet elsőre ez a sok csatlakozó.
A már említett 12.4 x 11.1 x 4.3 centiméteres gép mérete mellé szinte pehelykönnyű a 290 grammos súlyával. A majdnem négyszögletes forma sarkai lekerekítettek, a ház borítása erős műanyagból készült és előre és hátra is kerültek csatlakozók. Elöl természetesen azok kaptak helyet, amelyeket sűrűbben használnánk, így ide helyezték a 3.5mm-es mikrofon/fülhallgató csatlakozót, az USB-C és két USB3.0 portot is. Melléjük a kék színben világító bekapcsológomb került, hogy visszajelzést adjon a működéséről. Erre szükség is van, mert ha a gép ventilátora alacsony fordulaton üzemel, akkor hangtalanul üzemel.
A gép hátuljára került a CMOS reset nyílása, Mini DisplayPort, HDMI, két USB2.0, gigabites LAN és a tápcsatlakozó.
A ház oldalára kerültek a szellőzőnyílások. Alul a négy kis gumitalp által nem fog csúszkálni a gép az asztalunkon. A PC alján található fedelet levehetjük, ami alatt a SATA port található, ide tehetjük a 2.5 colos merevlemezt vagy SSD-t.
BMAX B5 Pro Mini PC teszt – A nagy próba
Intel logó fogad a rendszer betöltése közben, majd megjelenik a Windows 11 Pro bejelentkező képernyője, hogy megkezdhessük az adatok megadását a gép használatba vételéhez. A rendszer angol nyelven indul, de mivel előre regisztrált operációs rendszerrel rendelkezik. Csatlakoztam a WiFi hálózathoz és elindítottam a Windows Update szolgáltatáson keresztül a magyar nyelvi fájlok letöltését.
Tesztelési folyamat a kis géppel
A Windows Update által frissített magyar felület és az előre regisztrált Windows 11 Pro rendszer
Egy újraindítást követően már a magyar nyelvű Windows 11 Pro rendszer fogadott. Hagytam, hogy dolgozzon és, hogy letöltse a legújabb frissítéseket, így végül legfrissebb kiadású, 64 bites Windows 11 Pro operációs rendszer fut már rajta.
A frissítések telepítése után 434 GB szabad marad az NVMe SSD meghajtón. Ha ez megtelne még mindig nagyobbra cserélhetem vagy bele lehet tenni egy SATA csatlakozású SSD-t vagy HDD-t is.
Mivel a belső 512GB-os tároló egy NVMe SSD, a sebességre nem lehet panaszunk. A CrytalDiskMark alkalmazásában 2494.45MB/s olvasási és 1951.63MB/s írási sebességet kaptam, ami remek párosítás az i5-ös processzor mellé. Ennek köszönhetően az adatainkat kellő sebességgel érhetjük majd el.
Az 5GHz-es WiFi-vel elérte a 487mpbs letöltési sebességet, a gigabites LAN pedig tudja azt a tempót, amit a neve is ígér. A kis gépen természetesen 3.5mm-es fülhallgató csatlakozó is helyet kapott. Alapesetben a HDMI porton adja ki nálam a hangot a hangszóróval felszerelt monitorra kötve, de ha csatlakoztatunk hozzá egy fülest vagy külső hangfalat, akkor automatikusan átvált a 3.5mm-es csatlakozóra. Mivel kombinált megoldásról beszélünk, ezért ha mikrofont is szeretnék használni, akkor akár egy telefonos headsettel is működik.
Az energiatakarékos, de ha kell erős Intel Core i5-8260U CPU
A gép fő alkatrésze a 14nm-es csíkszélességgel készült, Coffee Lake platformot használó Intel Core i5-8260U processzor. A CPU TDP értéke 15W és 6MB cache memóriával rendelkezik. A négy magos egység alap órajele 1.6GHz, de turbó módban maximum 3.9GHz-es sebességet képes elérni. A maximálisan megemelt órajelet mindaddig tartja az i5-8260U, amíg egy bizonyos hőfokot el nem ér a processzor hőmérséklete. Ha ez megtörténik, visszaveszi az órajelet az optimális hőtermelés érdekében. Ezt ki is próbáltam, egy stressz tesztnek vetettem alá. A mérés alatt a maximális órajel 3,8GHz-ig ugrott fel, ezt tartotta a processzor 80 Celsius fokra való melegedéséig, majd visszavette a sebességet 2,5GHz-re, így tartva a processzort ezen a hőmérsékleten.
Memóriából 2x8GB-os DDR4 2400MHz-es modulokat kapunk, így 16GB-tal gazdálkodhatunk, de a rendszert 64GB-ig bővíthetjük. A Windows 11 Pro alatt 4 GB van használatban, de még soha nem sikerült kiakasztanom, hogy megtelt volna a teljes kapacitás.
Lefuttattam a Cinebench és GeekBench alkalmazásokat is, hogy lássam mit is tud a gép. A Cinebench tesztben is remek számokat kapunk, hiszen maga mögé tud utasítani egy 4. generációs Intel i7 CPU-t is. A Geekbench 6.1 mérése alapján a Single-Core Score 1329, a Multi-Core Score-ban pedig 3856 pontot ért el. Összehasonlításképp az asztali Intel Core i5-11400F processzoros gépem 2005 és 8703 pontot kapott ebben a tesztben, ám ez már négyszer akkora, 65 wattos TDP-vel rendelkezik.
Ha már itt tartunk, nagyon, nagyon kíváncsi voltam, ha a sok munka után, amit a gép előtt ülve eltöltenénk vagy éppen az iskolai jegyzetek olvasása után kikapcsolódnánk, milyen lehetőségem lenne, hogy játsszak egy kicsit. Új címekkel nem próbálkoztam, de az örök kedvenc Dirt 3-at és GTA V-öt azért kipróbáltam rajta. A Dirt 3 magas felbontáson sem okozott gondot neki, a GTA V pedig 720p-ben élsimítás és V-sync kikapcsolásával 27-35FPS közötti értékeket adott Normal beállítási módban.
A grafikai feladatokra az Intel UHD Graphics 620-as grafikus gyorsítót kapta a kis gép. A GPU hardveresen képes dekódolni a H.265/HEVC Main10 tartalmakat is 10 bites színmélységgel. Ezen kívül a Google VP9 kodeket és a HDCP 2.2 verziót is támogatja. A kis gép szépen elboldogult a 4K-s Youtube videókkal is, így akár a televízióra kötve is élvezhetjük a filmeket a HDMI kimenetnek köszönhetően.
Kíváncsi voltam, hogy ha már ilyen keveset fogyasztó mini számítógépet szereztem, akkor mégis mennyit fogyaszthat. Így játék közben maximumra pörgetve 43.8 watt volt a fogyasztás a BlitzWolf mérő adatai alapján. Ha nem kötünk rá semmilyen USB-s fogyasztót, akkor viszont meglepően keveset kért, hiszen a Windows üresjáratával csak 9.2 wattot evett.
Mivel aktív hűtést kapott, teljesen néma csendben sem hallani, hogy pörög a ventilátora. Ha pedig maximális teljesítményre kapcsolunk, akkor a cooler jobban felpörög, így már hallható, hogy valamin dolgozik a CPU.
A mindennapi használat során jól jön az a 16GB memória és az Intel Core i5-8260U processzor is elegendő teljesítménnyel rendelkezik. Ennek használatával már nem fog ki rajtunk több ezer soros Excel dokumentum és Lightroom-ban képet is lehet vele szerkeszteni. Minden szükséges port és csatlakozó megtalálható rajta, amire szükség lehet, amiben külön piros pont jár az USB-C aljzatért. Letöltőgépként is tökéletes vagy akár házi NAS szervernek, hiszen nagyon keveset fogyaszt. Nem utolsó sorban HDD-vel, SSD-vel is bővíthető és megannyi USB port is helyet kapott rajta. Ha pedig játszani támad kedvünk, pár régebbi játékkal, akkor a munka után egy kis kikapcsolódásban is partner lehet. Így valóban nem kell nagy kompromisszumokat kötni vele. Ha pedig még erősebb vasra vágynánk, a BMAX B7 Power 11. generációs Intel Core i7 processzorával még több lehetőség nyílik meg előttünk.
BMAX B5 Pro Mini PC 100 ezer forintért európai raktárból
Kupon:7FIFWLRS
Tedd a könyvjelzők közé az oldalunkat, hogy mindig megtaláld a friss híreket és a legjobb akciókat
Nézzétek meg az online kupontáblázatunkat is a legfrissebb akciókért
BANGGOOD REGISZTRÁCIÓ ÉS RENDELÉS MENETE
GEEKBUYING REGISZTRÁCIÓ ÉS RENDELÉS MENETE
További hírekért és akciókért kövess minket a Facebook-on. A Google Chrome böngésző plugin feltelepítésével pedig támogathatod a munkánkat.
Támogasd az oldalt azzal, ha Google Chrome böngészőt használsz, telepítsd fel a támogatói plugint. Ezzel támogatod a munkánkat, így a külföldi webáruházak is látják az oldalról indított vásárlásokat, amelyek alapján még több akciót, terméket és tesztet mutathatunk be nektek. A böngésző plugint itt találod meg