Míg a legtöbb NAS gyártó céges környezetbe kínál megoldásokat, addig az ASUSTOR Nimbustor az otthoni/kisebb irodai környezethez illeszkedő modellekkel is rendelkezik, melyből a két lemezes AS5402T változat elegendő erőforrást és funkcionalitást kínál a fent nevezett felhasználó bázis igényeinek kielégítésére.
Az ASUSTOR AS5402T modellje ADM rendszert futtat, melynek grafikus felülete egyszerű és kompromisszumoktól mentes használatot tesz lehetővé. Az ASUSTOR az alacsony energiafelhasználással rendelkező Intel N5105 processzora mellé 4GB memóriát társított a gördülékeny munkavégzés érdekében, de ezt lehetőségünk van 16GB-ra bővíteni. Tehetjük ezt olyan megkötések nélkül, amely sok más gyártónál nincsenek jelen, hogy például egyes gyártók csak az ő általuk forgalmazott RAM-okat kezelik. Itt nincs ilyen, egy bármilyen nekünk tetsző, a specifikációs igényeknek megfelelő memória modullal könnyedén bővíthető a NAS, hogy az alkalmas lehessen akár több virtuális gép futtatására is.
Az AS5402T modell hozza a korábban tesztelt Drivestor 4 Pro megjelenési stílusát, feldobva azt egy kicsit modernebb, gamer eszközökön látható nonfiguratív grafikával a házának tetején, amely nem csak külsőben újítás, de nagy szerepe van az NVMe SSD meghajtók hőelvezetésében is.
A hotswap rack fiókok elején most is mágneses, levehető ajtót kapunk a meghajtók gyors cseréléséhez. Bővíthetőségben nincs hiány, így két darab SATA 2.5/3.5 colos SSD/HDD meghajtó mellett négy darab NVMe SSD meghajtót is használhatunk, melyek az adatok írásának és olvasásának gyorsítására szolgálnak RAID 0, RAID 1, RAID 5 vagy RAID 10 módban.
Szemből nézve, az eszköz baloldalán, a bekapcsoló és állapot jelző gomb alatti USB 3.2 Gen2 port várja az egér/billentyűzet vagy külső meghajtók, mint például pendrive, merevlemez, SSD vagy optikai meghajtó csatlakoztatását. A hátsó részen már két darab USB 3.2 Gen2 portot kapunk, amik mellett HDMI 2.0b és dupla 2.5gigabites LAN csatlakozó is található, amellyel kihasználható a multichannel mód is.
A rendszerünk összeállítása nagyon egyszerű, hiszen az előlap leemelése után csak ki kell oldani a fülekkel rendelkező HDD foglalatot, hogy behelyezzük a meghajtó(ka)t. A gyártó leírása szerint a kapacitás egy merevlemez esetében maximálisan 24TB lehet. Ha NVMe SSD-ket használnánk, akkor két csavar eltávolítása után el kell húzni a ház egyik oldalát, amely után feltárul a 4 slotos bővíthetőség lehetősége.
Ezek után csak csatlakoztatni kell a LAN, illetve tápkábelt és megkezdődhet a konfigurálás. A Windows és MAC rendszerekre letölthető ASUSTOR Control Centerrel megkereshetjük a hálózaton az eszközt, hogy elindíthassuk a webes felületen elérhető konfigurációs folyamatot. Szerencsére kiválasztható a magyar nyelv is, ami számos részletes leírást tartalmaz a funkciók gyors beállításának elvégzéséhez. A Linux alapokra épülő ADM rendszerben minden részletesen beállítható és számos olyan alkalmazás található meg benne, amit a konfiguráció folyamán beállíthatunk, hogy kisvállalati felhasználásra vagy otthoni használatra vennénk igénybe az eszközt.
A rendszer felépítése könnyen áttekinthető, használata nem igényel gyakorlatot. A felső menüsávon végighaladva információt kaphatunk a rendszerről, amit kibővít az erőforrásfigyelő, ahol valós időben monitorozható a memória, merevlemezek, és CPU kihasználtsága. Illetve elérhető a gyorskeresés és a felhasználói profil beállítása is.
Az első üzembehelyezéskor egy darab 500GB-os, 2.5 hüvelykes HDD került beszerelésre, amire fel lettek telepítve az alapvető alkalmazások. Majd emellé lett behelyezve egy 500GB-os NVMe SSD meghajtó is az írási és olvasási folyamatok gyorsításának érdekében.
A rendszerbeállítást követően a frissítő szoftver a legújabb verzióra frissült, így jelenleg az ADM 4.3.3.RC92 verziója fut a NAS-on. Az első szoftverek közül a Download Center is telepítésre is került, amivel url alapján fájlokat tölthetünk le, de rendelkezik torrent klienssel is. Így közvetlenül a NAS lehet a torrent letöltő gépünk és folyamatosan, a nap 24 órájában seedelheti vissza az adatainkat, ami remek dolog.
Az ASUSTOR az 1.5MB L2 és 4MB L3 cache memóriával ellátott, x86 alapokra épülő Intel Celeron N5105 processzora mellett tette le a voksát. Előnye az x86-os platform, így akár VirtualBox-ból is használhatunk Linux vagy Windows rendszert is. A passzív hűtése mellett csak 10 wattos TDP értékkel rendelkezik, órajele pedig egészen 2.9GHz-ig emelkedhet.
Az App Central áruházban olyan szoftvereket is találhatunk, mint a Docker Engine vagy a VirtualBox, Safari, Plex vagy Jellyfin. De említhetjük a mobiltelefonnal készített képek automatikus hálózaton keresztül történő átmentését a NAS-ra a Photo Gallery 3 segítségével.
A beállítások menüpontban testreszabható az értesítési LED-ek fényerőssége, a ventilátor fordulatszabályzása és a hangjelzések engedélyezése is. Automatikus módban, 60 Celsius fokos CPU hőfoknál is csak 900rpm-ig pörgeti a ventilátort. Szerencsére közepes fordulaton sincs sokkal nagyobb hangja, némán dolgozik, csak a maximális beállítási opción jön meg a cooler által keltett szélzaj.
A NAS a routerhez LAN kábelen keresztül lett csatlakoztatva, majd a router szintén LAN kábelen a PC-hez lett kötve. Számomra fontos a nagyméretű adatok mozgatása, így egy 10 gigabájt méretű fájl átmásolása a gigabites hálózaton a NAS-ra 108.000-113.000kbyte/s, azaz körülbelül 110Mb/s sebességgel történt. Az NVMe SSD gyorsítótárazás is itt jön képbe, hiszen az adatokat az SSD-n tárolja a rendszer a gyorsabb eléréshez, így ha gigabitnél nagyobb hálózattal rendelkezünk, akkor már ennél a sebességnél is gyorsabban kezelhetjük a fájlokat.
Ha folyamatosan nagyméretű adatokkal dolgozunk, akkor érdemes routert beszerezni, ami teljes mértékben ki tudja használni a NAS által nyújtott 2.5Gbps-os LAN sebességet akár vezetékes, akár vezeték nélküli módban. Az ASUSTOR ajánlását áttekintve, ha a két darab 2.5 gigabites hálózati csatolót multichannel módban tudjuk üzemeltetni, akkor akár 576MB/s olvasási és 566MB/s írási sebesség is elérhető vele.
Az ASUSTOR NIMBUSTOR 2 Gen2 AS5402T modellre telepíthetünk Plex-et vagy Jellyfin-t is és így akár Apple vagy Android TV-re, telefonra, táblagépre is streamelhetők a filmek. A Jellyfin telepítése és konfigurálása pár másodperc alatt készen van, ami után a létrehozott szerverhez már csatlakozhatunk is más eszközünkkel, hogy elérhessük a NAS-on tárolt videókat. Ahogyan a Plex-nél, itt is választhatunk különböző bitrátákat, hogy akár 200mbites fájlátvitelt is elérhessünk a 4K tartalmakhoz. Szerencsére a visszafelé skálázott videók átkonvertálása nem kerül sok időbe, csak pár másodpercet kell várni és máris egy alacsonyabb bitrátára konvertált videót nézhetünk a telefonunkon, ha nincs szükség nagy sávszélességre.
A Samba megosztással lokálisan bármilyen eszközünkkel elérhetjük a rajta tárolt médiatartalmakat. Így a NAS erőforrásainak határát sem fogjuk feszegetni, hiszen a streamingelés alatti dekódolást nem a CPU fogja végezni. Azonban nem csak SAMBA, de ISCSI módot is használhatunk, amivel a számítógépünk operációs rendszere egy fizikai meghajtóként fogja látni a meghajtóból allokált területet. Ez akkor jön jól, ha például egy játékot nem a PC-re, hanem a NAS meghajtójára szeretnénk feltelepíteni. Így egy külön meghajtóként kezelve, a NAS-ról futtathatók a játékok.
A letölthető alkalmazásoknak köszönhetően akár kamerarendszert is készíthetünk belőle, hogy rögzítse azok képét. Ehhez 4 licenc mentes csatornát használhatunk, ha több kamerát szeretnénk felügyelni, akkor előfizetést kell választanunk az ASUSTOR Surveillance Center-en belül.
A teszthez a Tenda CP7 beltéri kameráját választottam, amely ONVIF képes, így a rendszer automata keresése megtalálta azt a hálózaton, így már láthattam a kamera élő képét is. A rögzítéshez használhatjuk a NAS merevlemezét, a rögzített fájlok hosszúságát 5 percre állítottam be a könnyebb kezelhetőség érdekében. Ha egy-egy felvételt vissza szeretnénk nézni, akkor a Surveillance Center-ből kiválasztható az adott nap és időpont, hogy megtekinthessük a korábbi felvételeket.
Mobiltelefonos alkalmazásokból most is szép számmal készített szoftvereket a gyártó. A két legfontosabbat kiemelve az AiMaster az, amivel valós időben monitorozhatjuk a mobiltelefonon keresztül a NAS erőforrásait, indíthatunk el vagy kapcsolhatunk ki szolgáltatásokat (FTP szerver, SSH szerver stb.) Az AiData segítségével a mobiltelefonról elérhető a NAS fájlrendszere, hogy a telefonról fel vagy letölthessünk onnan adatokat.
Az ASUSTOR Portal könnyű és egyszerű használatot tesz lehetővé, ha a NAS-t HDMI kábelen keresztül egy televízióhoz kötjük. Az alkalmazásboltból beszerezhető appoknak köszönhetően egy könnyen vezérelhető médialejátszót és PC-t varázsolhatunk belőle, ahonnan azonnal elindíthatunk egy webböngészőt, médialejátszót vagy VirtualBox-ot, hogy Linux vagy Windows rendszert használhassunk. Utóbbi beállítása sem egy nehéz feladat, csak egy egeret és billentyűzetet kell csatlakoztatni a NAS-hoz és az ASUSTOR Portal-ról elindítani a VB-ot, hogy betöltse a virtuális rendszert, ami az én esetemben a Linux Mint lett.
A csomagban mellékelt 65 wattos táp egy stabil biztosíték a jövőre nézve, ha több meghajtót használnánk. Az Intel N5150 CPU teljesítményével nem volt gond, szerencsére a CPU is már számos hardveres gyorsításra képes, hogy egy átlagos felhasználó vagy egy kisebb iroda számára ne legyen elegendő a teljesítménye. A 4GB memória szinte minden feladatra elég, kivételt képez ebből, ha virtuális gépet szeretnénk futtatni vagy Plex szervert használunk átkódolással. Ekkor már látszik, hogy ha például egy megfelelő sebességű VirtualBox-ban futó rendszert használunk, akkor több RAM-ot kell neki adni. Szerencsére, ahogyan azt korábban említettük, a memória bővítés nem ördögtől való feladat.
Számos olyan alkalmazást találunk az áruházában, amivel például VPN kapcsolatot alakíthatunk ki, hogy biztonságosan érhessük el a fájljainkat vagy böngésszünk rajta keresztül. De ezek a szoftverek csak egy szelete azoknak, amiket használhatunk. Az ASUSTOR NIMBUSTOR 2 Gen2 AS5402T erényei közé sorolható a kis fizikai mérete, a teljesítménye az Intel N5105 processzorának köszönhetően, ami elegendő ahhoz, hogy irodai környezetben és odahaza is tökéletesen megállja a helyét az eszköz, ha virtuális gépet futtatnánk, biztonsági mentésekhez vennénk igénybe vagy médiaszerverként használnánk azt. Így számos funkciót kapunk meg egyetlen eszközben.
ASUSTOR NIMBUSTOR 2 Gen2 AS5402T NAS
Tedd a könyvjelzők közé az oldalunkat, hogy mindig megtaláld a friss híreket és a legjobb akciókat
Nézzétek meg az online kupontáblázatunkat is a legfrissebb akciókért
BANGGOOD REGISZTRÁCIÓ ÉS RENDELÉS MENETE
GEEKBUYING REGISZTRÁCIÓ ÉS RENDELÉS MENETE
További hírekért és akciókért kövess minket a Facebook-on. A Google Chrome böngésző plugin feltelepítésével pedig támogathatod a munkánkat.
Támogasd az oldalt azzal, ha Google Chrome böngészőt használsz, telepítsd fel a támogatói plugint. Ezzel támogatod a munkánkat, így a külföldi webáruházak is látják az oldalról indított vásárlásokat, amelyek alapján még több akciót, terméket és tesztet mutathatunk be nektek. A böngésző plugint itt találod meg