A Xiaomi a routerek piacán is otthon érzi magát, hiszen a mobiltelefonokon nevelkedett cég az otthoni hálózati rendszerek területén is sikeresnek mondható külföldön és idehaza is egyaránt. Az AX3000 nevű mesh router modellt választhatjuk egy vagy két darabos kiszerelésben is, hogy a hálózati lefedettség teljes legyen. Utóbbi megoldás természetesen az otthon könnyen kiépíthető Mesh hálózathoz ideális választás lesz.
A termék doboza amolyan Xiaomi-s, semmi felesleges plusz csak a fontos kiegészítőkkel találkozunk. Global Version modell révén olyan, mintha egy hazai üzletben vásároltuk volna meg, így a hófehér változatban érkezett modellekhez egy-egy európai szabványú adapter és 1 méter hosszúságú Cat5e kábel érkezett. A router hófehér megjelenése tökéletesen passzol egy mai modern ingatlan stílusához.
A torony formájú útválasztó felső sarkában egy világoskék, narancssárga színekben jelezni képes LED csíkot rejtettek. Tetején az NFC olvasó, hogy a korábban regisztrált mobiltelefonunkkal könnyedén beléphessünk bármilyen hitelesítés nélkül a router beállításaihoz. Az eszköz hátulsó oldalélén a tápcsatlakozó és négy darab gigabites LAN csatlakozó található, így a gyors vezeték nélküli kapcsolat helyett a stabil vezetékes módot is használhatjuk. Hátránya, hogy a csatlakozók nem kaptak ledeket, így nem látjuk, ha linkel az eszköz.
A Xiaomi Home telefonos alkalmazásban, ahogyan a gyártó összes okos eszközét is, ezt a modellt is felvehetjük az okos otthonba, hogy akár a legelső beállítások, akár a későbbi monitorozás, beállítások során gyorsan elérhetővé váljon. A konfigurálás így elindítható a telefonról vagy akár egy számítógépről is, amely végig vezet az első lépéseken. Ha csak egy routert használunk, akkor 0.5-1 percet spórolhatunk is a folyamatból, hiszen a második router hálózatba illesztése sem kerül sok időbe. A Global Version modellnek köszönhetően van magyar nyelvű menü, ami megkönnyítheti egyes felhasználók életét.
A beállítások között láthatjuk a routerhez csatlakoztatott WiFi-s és vezetékes eszközeinket. Az opciókat böngészve kitallózhatjuk ezeket, ahol megtaláljuk a MAC és IP címüket, így akár egy gombnyomással elvehetjük ezektől az internet elérést. Természetesen lehetőség van router és repeater módban használni őket, én például a szolgáltatói routeremet bridge módba állítottam és a szerepét a Xiaomi router vette át.
Ha böngészőből nyitjuk meg a beállításokat, akkor a kezdőlapon máris láthatjuk az egy vagy két routert, amelyeket külön-külön is elnevezhetünk, hogy később könnyebben azonosíthatók legyenek. A beállítások között megadhatjuk, a WiFi titkosítás módját, csatornaválasztás lehetőségét is. Használhatunk tűzfalat, engedélyezhetünk vagy blokkolhatjuk egyes eszközök hálózati elérését. Beállíthatjuk azt is, hogy egyes eszközök milyen gyors internethez juthatnak. De megadhatunk prioritásokat is, hogy filmnézéshez, böngészéshez vagy játékra használjuk-e a routert.
Van itt nekünk DDNS és portot is nyithatunk a hálózaton, illetve IPTV-nek is megadhatunk saját fizikai portot a routeren, de lehetőség van fizikai port összevonásra is, amellyel növelhető a sávszélesség. A WiFi6 kompatibilitásnak köszönhetően az erre a hálózati elérésre alkalmas eszközök energiafogyasztása is csökkenthető. Amit hiányoltam az az egyes eszközök fel és lekapcsolása a hálózatról, ha a gyereknek például nem szeretnék este 10 óra után WiFi elérést adni.
A mesh hálózatot a tesztidőszak alatt nem wifi, hanem kábeles kapcsolaton keresztül próbáltam ki. Ennek előnye, hogy oda is eljuttathatjuk a wifi jelet, ahová az már nem érne el. A jelenlegi házunkban nem volt megfelelő a WiFi jelerősség, pedig csak két falon kellett volna átmenni a jelnek, de a falvastagság kifogott rajta. Ez nem az eszköz hibája, hiszen emiatt az anomália miatt más routerrel is kipróbáltam, de sajnos nagyon árnyékolnak a házunk falai.
A szimultán működésnek köszönhetően, ha a két eszközt egy háztartásban használunk, úgy működnek, mintha AP-k lennének, tehát míg a ház egyik felében a kettes számú szórja a jelet, amihez kapcsolódunk, addig az egyes számúhoz érve a jel nem szakad meg, nincs észrevehető szünet vagy újra csatlakozás, hanem automatikusan átveszi a forgalmat a már távol lévő kettes számú router az egyestől.
Az útválasztók névleges sebessége vezetéken gigabit, míg vezeték nélkül 3000 (2974) Mbps lehet. Odahaza 500/300mbps internettel rendelkezem, így a mérést úgy próbáltam ki, hogy az első router vezetéken keresztül csatlakozik a másodikhoz, én pedig a másodikból vezetéken és wifin keresztül kezdtem el a méréseket.
Mind vezetéken (felső kép), mind pedig vezeték nélküli kapcsolaton (alsó kép) keresztül hozza a router a szolgáltató által nyújtott értéket.
Az iperf mérés kapcsán a NAS és PC között gigabites kábelen keresztül 806/807Mbps lett a kapott eredmény, ez WiFi hálózaton keresztül 644/643Mbps lett. Utóbbi azért nem éri el a névleges sebességet, mert hiába WiFi-n keresztül indult a mérés, a NAS gigabites porton keresztül kommunikál.
A Xiaomi AX3000 router megjelenését tekintve elsőosztályú. Könnyű testreszabhatósága miatt szinte bárkinek ajánlható, így azok is be tudják konfigurálni, akiknek csak egy minimális affinitásuk van a műszaki termékekhez.
A Xiaomi egy darabos routere 45 (17500 forint), míg a két darabos mesh rendszer 76$-ba (29500 forint) kerül a kuponnal
🔹Kupon:gshopperxiaomi
Tedd a könyvjelzők közé az oldalunkat, hogy mindig megtaláld a friss híreket és a legjobb akciókat
Nézzétek meg az online kupontáblázatunkat is a legfrissebb akciókért
BANGGOOD REGISZTRÁCIÓ ÉS RENDELÉS MENETE
GEEKBUYING REGISZTRÁCIÓ ÉS RENDELÉS MENETE
További hírekért és akciókért kövess minket a Facebook-on. A Google Chrome böngésző plugin feltelepítésével pedig támogathatod a munkánkat.
Támogasd az oldalt azzal, ha Google Chrome böngészőt használsz, telepítsd fel a támogatói plugint. Ezzel támogatod a munkánkat, így a külföldi webáruházak is látják az oldalról indított vásárlásokat, amelyek alapján még több akciót, terméket és tesztet mutathatunk be nektek. A böngésző plugint itt találod meg
Köszönjük, hogy támogatod az oldalt!