Az Onyx BOOX Note Air 3 C a gyártó nagyméretű színes kijelzővel szerelt E-book olvasója, amely az energiatakarékos E-ink technológiát használva már jegyzetelésre, rajzolásra és tartalomfogyasztásra is használható.
Kicsomagoláskor rögtön szembeötlő volt, hogy minden visszafogott ugyan, de mégis dizájnosan, jó minőségben van becsomagolva. A dobozban van töltőkábel, az microSD kártyatartóhoz tű és az egyik legfontosabb dolog a speciális toll, mellyel írni lehet a BOOX Note Air 3 C kijelzőjére. Minden minőségi hatást kelt, az eszköz kijelzőjén alapból egy színes kép van kikapcsolt állapotban is, ami elég impozáns.
Sokan fanyalognak az e-ink kijelzőkön, én be kell, hogy valljam nagy rajongója vagyok és kb. 10 éve fertőződtem meg először egy Kindle olvasóval. Az egykori egyeduralkodó ma már sok trónkövetelővel találja szemben magát. A BOOX is egy ilyen ambíciójú cég és elnézve a tesztre kapott eszköz összeszerelési minőségét, működési sebességét és az Android 12-es rendszert ez egy nagyon erős kombó együtt. Az eszköz az Android rendszer miatt tulajdonképpen egy teljes értékű tablet hatását kelti papíron, de a valóság ennél árnyaltabb, a tesztből kiderül hogy hány árnyalata van ennek a szürke panelnek és hány a színesnek…
Kezdjük a kijelzővel ami a maga színes mivoltával nagyon érdekes hatást kelt. A fekete-fehér réteg 300ppi-t tud, tehát olvasás közben a fekete-fehér részek kifogástalanok. A színes megoldás felbontása 150ppi ami szintén jó, közelről nézve láthatók képpontok, de ha az ember nem orrtávolságra tartja a Note Air 3 C-t akkor szerintem ez sem látszik. Ami elsőre furcsa volt a hagyományos fekete-fehér e-inkes Kindle-ömhöz képest az az, hogy sötétebbnek éreztem a kijelzőt, és a délutáni napfény mellett felkapcsoltam a háttérvilágítást, míg a Kindle-ön erre nem volt szükség. Összehasonlítás képpen csináltam erről egy képet.
Balra az új színes kijelző jobbra a régi fekete-fehér
Azonban ez a hátrány, mint említettem a háttérvilágítással könnyedén behozható, sőt annyira természetesnek hat, hogy kb. 3 perc használat után el is felejtettem, hogy be van kapcsolva. Ekkor csodálkoztam rá, hogy egész jó az összhatás. Meg is néztem egy könyvborítót rögtön, mivel eddig a hagyományos fekete fehér kicsi verzión ez nem tartozott az élményt adó cselekvések közé. A színek egy kicsit fakóbbak, mint mondjuk egy LCD/OLED panelen és természetesen nincs annyi szín sem (csak 4096 és 16 szürke árnyalat), de a fekete-fehér verziókhoz képest óriási az előrelépés. Ráadásul a képfrissítés is egész jó, tehát például “görgetni” egészen jól lehet. Ez felbátorított arra, hogy legyen hitem, hogy az előre telepített Neo böngészőt kipróbáljam WiFi kapcsolaton keresztül. Felszaladt a szemöldököm és elégedetten hümmögtem egyet, mivel ezen a téren minden várakozásomat felülmúlta.
Minden grafikai elem megjelent, egészen érdekes volt ilyesmit látni egy e-ink kijelzőn. Ráadásul ekkora méretben kimondottan élvezhető volt. Emellett még ott a lehetőség az osztott képes módra is, amit szintén elbír a rendszer. Ilyenkor egymás mellett lehet valami olvasnivaló (akár weboldal) és rögtön a jegyzetfüzetünk is. A képernyő méret elégséges ehhez, és kényelmesen használható.
Így egyre lelkesebben vetettem bele magamat azokba a funkciókba amikről nem hittem, hogy zökkenőmentesen fognak működni. Ilyen volt a képernyő tükrözés is, mely tényleg működik és ráadásul teljesen akadozás mentes volt, ill. a tükrözéskor a “helyes” színeket látjuk, viszont a külső kijelzőn nem azokat, amiket a Note-on.
TV és tablet
Szóval ez a funkció is pipa és így teljességgel van létjogosultsága. Az Android 12 rendszer miatt teljes Office csomag is telepíthető, így akár ppt-is ki tudnánk vetíteni ha akarunk. Ezen a ponton talán érdemes is átevezni a jegyzetelés funkcióra, ami az egyik legfőbb vonzerő. Az írási élmény jó, valóban papír szerű a hatás és nagyon alacsony a késleltetés ami miatt az az érzésünk, hogy valóban papírra írunk, még a hangja is hasonló. Egészen jól becsapja az érzékeinket. Szinte látom magam előtt ahogy egy laborban tudósok dolgoznak külön azon, hogy a toll “hangja” kiváló legyen és ahogy érinti a kijelzőt, a sercegés minél élethűbb legyen. Minden esetre sikeres volt és valóban az ÍRÁS élményét adja csupa nagybetűvel.
Az írásképet képes szöveggé alakítani optikai alapon, az én kimondottan ronda írásomat is, ami újabb meglepetés volt. Ez nagyon hasznos, hiszen a jegyzeteink így kereshetők, teljes értékű szöveges dokumentumként élhetnek tovább a digitális világban. Ezen az irányon haladva belelkesedtem és arra vetemedtem, hogy rajzoljak egy fejet, amire már rég nem volt példa és ez látszik is a mesterművön. Ami érdekes volt az az, hogy mennyire jól lekövette a mozgást, lehetett rétegekbe rendezni a rajz egyes részeit. Így egészen jó végeredményt lehet elérni annak aki tud és szeret is rajzolni. A képet kivetítettem TV-re is, mert kíváncsi voltam, hogy a kicsit “fakó” színek hogy néznek ki más kijelzőn.
Hát máshogy, így értelmet nyer az, hogy a színek fölé rajzoláskor oda is van írva, hogy milyen színre számítsunk, szóval vannak azért korlátok, de izgalmas lehetőség.
Tehát a jegyzetelés és a rajzolás jó színvonalon kivitelezhető, a mesterművek szöveges dokisként vagy akár PDF-ként is exportálhatók. Tehát elég jól átgondoltak ezek a funkciók. Mivel bármit telepíthetünk, ezért akár a OneNote-ot vagy bármi egyebet, maga a rendszer elég erős ahhoz, hogy ilyen szoftvereket futtasson. Mivel én meg voltam elégedve a telepítettekkel, ezért nem kacsingattam más megoldások felé, mert elégedett voltam. A fentiek után nem meglepő, hogy a klasszikus olvasási élmény (hiszen mégiscsak egy e-ink olvasóról van szó) nagyon jó, a mérete miatt is jobban közelít egy A4-es laphoz, az eszköz súlya nem jelentős, kicsit több mint 400g. Az előre telepített olvasó mindennel megbirkózott, amivel próbálkoztam, a Word-től a különböző olvasói formátumokig, minden akadásmentesen működött.
Az olvasóban a betűméretet, kontrasztot és szinte minden egyebet is személyre lehet szabni. Nekem az alapbeállítások is remekül beváltak. A beállításoknál a képernyő frissítést is lehet szabályozni több fokozatban, ami tényleges változást hoz, mivel el lehet tolni a minőség felé úgy, hogy lassabb a képfrissítés sebessége (ez olvasáshoz, képregényekhez lehet jó) míg a gyorsabb képfrissítés a görgetésnél és a honlapok, vagy bármi egyéb nézésénél jön jól. A képalkotásban valóban van különbség.
Gyakorlatilag végig próbálgattam mindent, ami csak eszembe jutott, majd megtaláltam azt az appot, amire már csak azért nyomtam rá, mert kíváncsi voltam, hogy mi fog történni. Ez volt a YouTube app-ja. Az eredmény meglepetésemre kissé katasztrofális volt. A videó olyan volt mintha valaki képregényt rajzolna és kicsit akadozott is, ami a kijelző miatt nem lehet másként, de ami meglepő volt, hogy 1080p-ig engedte lejátszani és a hang is megfelelő volt. Merthogy mikrofon és hangszóró is került ebbe a fém házba.
A mikrofonon keresztül tudunk diktálni is, ami a megfelelő appokat használva már egész jól működik, illetve fel is tud olvasni nekünk a rendszer, ha erre van ingerenciánk. Természetesen ne várjunk masszívabb mélyeket, vagy hogy ezzel fogjuk riogatni a szomszédot, de amire szánták arra jó lesz, tehát podcastot hallgatni, vagy esetleg halkan valamilyen háttérzenét, míg olvasunk. Ha jobb hangminőségre vágyunk akkor pedig bluetooth-on keresztül bármilyen fülhallgatóhoz csatlakozik és innentől már nem lehet panasz.
Az üzemidő nagyban függ a használattól, hiszen egy olyan készülékről beszélünk, ahol a lapozás (esetünkben képfrissítés) visz csak el energiát. Tehát ha nagyrészt olvasunk akkor az üzemidő több mint egy hét is lehet, ha azonban aktívan rajzolunk, weboldalt görgetünk és jegyzetelünk, akkor várhatóan azért 2-3 naponta tölteni kell majd. Azt nem próbáltam ki, hogy hány órán át lehetne rajta YouTube videót nézni vagy filmet, csak remélni merem, hogy senki nem lesz, aki ezért venné meg. Azt fontos leszögezni, hogy ez az eszköz sok embernek csalódás lehet, mivel a társadalom nagyrészt jelenleg vizuális alapú tartalmat fogyaszt (képet, videót) olyan platformokon, ahol pont az a lényeg, hogy az a 10-20 másodperc olyan színes legyen amennyire csak lehet, az összes idegszálunk egyszerre legyen stimulálva és ha lehet akkor agyvérzésig tolja ki ezt a hatást mert a következő ugyanilyen lesz. Ebben a villámgyors, folyamatos vizuális hullámzásban, érzelmi tornádóban nem lesz jó partnerünk, mivel ezt pont az ellenkezőjének szánták. Ez az eszköz és a használata egyfajta nyugodtságot áraszt, a működése és a működtetése megengedi a felhasználónak, hogy átgondolja mit is csinál. Megkockáztatom, hogy elgondolkodik, hogy egy-egy cselekvésnek van-e értelme?
Ebben a nyugodtabb zónában, ahol nem videók és képek ugrálnak fel folyamatosan, kicsit talán nyugodtabbak lehetünk. Példaként baromi boldog lettem attól, mikor sikerült beállítani képernyővédőnek az időt és a naptárat statikus tartalomként és szerintem menőn is néz ki. Szóval kinek is szánták szerintem ezt az eszközt? Azoknak, akik szeretnek még írni és olvasni és nem csak emojikkal kommunikálnak, mert nekik ez a méret és a színek élményt fognak jelenteni az olvasás és a jegyzetelés terén is. Megkockáztatom, hogy azoknak is jó élmény lesz, akik kevésbé statikus tartalmat olvasnának, nekem nagyon bevált a weboldalak, ábrákat tartalmazó PDF-ek olvasására is.
Természetesen a képregény rajongók is örülni fognak, mert egy fekete-fehér olvasóhoz képest ugrásszerű élmény lesz. Emellett jegyzetfüzetek, naptár, egyéb jegyzetek helyett egyetlen helyen tarthatunk mindent, ha akarjuk rendben (mappákban) ha pedig úgy szeretjük akkor káoszban is. Mindemellett a nyitott platform biztos, hogy sok további lehetőséget nyit meg, amire most a teszt alatt nem is gondoltam. A BOOX mostanra egy jól csengő név a piacon, kevesen rendelkeznek ekkora portfolióval, mint ők (pont a teszt írása közben jelentettek be 3 új készüléket) amit ráadásul folyamatosan fejlesztenek, ezért a termékekben a minőség terén valószínűleg később sem kell csalódni.
Specifikációk:
Kijelző | 10,3″ E Ink Kaleido 3, 4096 szín, érintés (induktív + kapacitív), felbontás – 2480 x 1860 (1240 x 930 színes módban), pixelsűrűség – 300 ppi (150 ppi színes módban), a SNOW Field (Regal) funkcióval ) |
Panel megvilágítása | Van, MOON Light 2 |
Védőüveg | ONYX üveg |
Processzor | 8 magos, 2,4 GHz |
RAM | 4 GB |
Belső memória | 64 GB |
Hang | Hangszóró, mikrofon |
Bővítőnyílás | microSD/microSDHC kártyákhoz |
Vezetékes interfész | USB Type-C OTG támogatással |
Érzékelők | G-szenzor, Hall érzékelő |
Támogatott fájlformátumok | PDF, CAJ, DJVU, CBR, CBZ, EPUB, EPUB3, AZW3, MOBI, TXT, DOC, DOCX, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PPT, PPTX, PNG, JPG, BMP, TIFF, WAV, MP3 |
Wi-Fi | Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n/ac |
Bluetooth | 5.0 |
Akkumulátor | Li-on polimer, 3700mAh |
Operációs rendszer | Android 12 |
Méret | 226 × 193 × 5,8 mm |
Szín | Fekete |
Burkolat anyaga | Fém |
Súly | 430 g |
Onyx BOOX Note Air 3 C
Tedd a könyvjelzők közé az oldalunkat, hogy mindig megtaláld a friss híreket és a legjobb akciókat
Nézzétek meg az online kupontáblázatunkat is a legfrissebb akciókért
BANGGOOD REGISZTRÁCIÓ ÉS RENDELÉS MENETE
GEEKBUYING REGISZTRÁCIÓ ÉS RENDELÉS MENETE
További hírekért és akciókért kövess minket a Facebook-on. A Google Chrome böngésző plugin feltelepítésével pedig támogathatod a munkánkat.
Támogasd az oldalt azzal, ha Google Chrome böngészőt használsz, telepítsd fel a támogatói plugint. Ezzel támogatod a munkánkat, így a külföldi webáruházak is látják az oldalról indított vásárlásokat, amelyek alapján még több akciót, terméket és tesztet mutathatunk be nektek. A böngésző plugint itt találod meg
1 hozzászólás
Hmm… Érdekesen hangzik, gondolom az android miatt az is megoldható, hogy pl. másodlagos kijelzőként használjuk számítógéphez. Így munka közben cikkek/fórumok olvasgatásához jól használható lenne. (Sőt talán még programozáshoz is, bár ahhoz egy kicsit kicsi.)